Zadzwoń Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość ułatwia nam życie. - Projektowanie Wnętrz, Architekt / Projektant Wnętrz Poznań - Atoato

Rzeczywistość rozszerzona w aranżacji wnętrz.

Nowe technologie-w aranżacji wnętrz.

Na początek trochę pojęć i wyjaśnienie co oznaczają magiczne skróty takie jak VR, AR AI i MR:)
VR (virtual reality, rzeczywistość wirtualna) Pokazuje nam obraz świata rzeczywistego lub fikcyjnego, ale stworzonego w komputerze. Możemy się przenieść do naszego nowego domu i obejrzeć jak będzie wyglądał przed zrobieniem. Do oglądania takiej rzeczywistości są przeznaczone specjalne programy, aplikacje wgrane na mobilne urządzenie np. naszą komórkę i Google 360. Gogle mogą być bardzo proste i tanie jak np. Google cardboard do kupienia na allegro i samodzielnego montażu, jak i droższe z lepszą jakością obrazu.

 

AR (Augmented Reality, rzeczywistość rozszerzona) To połączenie świata rzeczywistego, które jest najczęściej sczytywane za pomocą kamery np. w smartfonie z obrazem stworzonym przez komputer, grafika jakiegoś przedmiotu. Przykład Ikea wypuściła aplikację IKEA Place po jej zainstalowaniu, możecie sprawdzić jak dany mebel będzie wyglądał u was w domu i czy się zmieści. Kamera pokazuje wasz pokój wy dobieracie produkt z listy i na ekranie miesza się rzeczywistość z pokoju z modelem 3d waszego ulubionego fotela:) Prawda, że proste i praktyczne. Inna, ciekawa opcja aplikacji Ikea to funkcja odnajdywania obrazu. Możecie wskazać na dany przedmiot istniejący a aplikacja odnajdzie podobne w bazie Ikea. link do aplikacji Ikea Place:
android- https://play.google.com/store/apps/details?id=com.inter_ikea.place&hl=pl
ios – https://itunes.apple.com/pl/app/ikea-place/id1279244498?l=pl&mt=8
link do filmu Ikea AR https://www.youtube.com/watch?v=UudV1VdFtuQ

 
 

MR (Mixed Reality, rzeczywistość mieszana) MR to połączenie rzeczywistości wirtualnej z rozszerzoną. Polega to na wyświetlaniu hologramu przed nami tak jak by dana rzecz istniała naprawdę. By móc cieszyć się MR musimy być wyposażeni w specjalne okulary. Póki co prace nad tą technologią trwają a okulary dostępne to tylko dość drogie Holo Lens. W rzeczywistości rozszerzonej – Ar – musieliśmy mieć monitor jakiegoś urządzenia aby poprzez niego zobaczyć hologram. Mixed reality odchodzi od tego:) Sprawdźcie sami poniżej film:

 

AI (artificial intelligence, sztuczna inteligencja) –dziedzina wiedzy obejmująca logikę rozmytą, obliczenia ewolucyjne, sieci neuronowe, sztuczne życie i robotykę. Sztuczna inteligencja to również dział informatyki zajmujący się inteligencją – tworzeniem modeli zachowań inteligentnych oraz programów komputerowych symulujących te zachowania. * wikipedia

Rozwiązania bazujące na AI znajdujemy już powoli w prawie wszystkich obszarach naszego życia – w domu (rozwiązania z obszaru smart home),
Przykładem oże być Google home Trzy urządzenia wyposażone w Asystenta Google reagujące na Twój głos link. Każde z tych urządzeń pozwala wyszukiwać informacje w Google, odtwarzać muzykę i programy rozrywkowe, zarządzać planem dnia i sterować inteligentnym domem – bez użycia rąk. Dzięki funkcji Voice Match odróżnia Twój głos od innych, udziela Ci spersonalizowanej odpowiedzi. Do dyspozycji masz naprawdę rozbudowaną pomoc.

Kolejny przykład to Alexa, wirtualną asystentką, którą możecie pobrać na androida i ios. Łączy sie ona z Echo Dot (59,99$) i za pomocą komend w języku angielskim. Możecie ją zapytać o wiele rzeczy i porposić np. o daną piosenkę czy budzenie na 7 rano.

Jak podaje Natalia Hatalska w raporcie ,,Ai wyzwania i konsekwencje infuture 2018 ,,Specjaliści jednak zgadzają się co do jednego: AI zrewolucjonizuje nasze życie. Będzie dla ludzkości podobnie wielką zmianą jak elektryczność czy internet, choć dziś jeszcze nie zdajemy sobie sprawy z konsekwencji jej rozwoju.” To, że nie wiecie, że coś istnieje albo nie wiecie jak działa i się tego boicie nie oznacza tego, że tego nie ma lub, że dane rozwiązanie jest nieprzydatne.

 

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że korzysta ze sztucznej inteligencji na co dzień, chociażby poprzez swojego smartfona, gdzie ma wbudowane liczne funkcje rozpoznawania obrazu i dźwięku. Poprzez aplikację wykorzystywane na przykład do inteligentnego domu bądź aplikacje zakupowe. Z jednej strony przerażona nas śledzenie każdego naszego ruchu przez reklamy remarketingowe a z drugiej strony oczekujemy, że treści, które nam się wyświetlają będą dopasowane do naszych potrzeb. Jesteśmy przeładowanie informacjami i obrazami i chcielibyśmy widzieć tylko to co naprawdę jest dla nas konieczne i niezbędne.

Odnosi się to również do świata projektowania wnętrz. Większość z nas oczekuje szybkiego stworzenia projektu z przepięknymi, fotorealistycznymi wizualizacjami wnętrza. To, co dziś nas ogranicza to czas potrzebny na wykonanie projektu i renderowanie wizualizacji. Dzięki zastosowaniu nowych aplikacji i okularów VR możemy pójść o krok dalej i przenieść naszego klienta z pozycji kanapy wprost do nowego domu. Kiedyś klient ubrał nasze okulary włożył swojego smartfona z naszym projektem i stwierdził ,,Po co mi remont. Wystarczy, że będę miał te okulary non stop i zaoszczędzę kupę czasu i pieniędzy na remont”.

Wirtualna rzeczywistość nie zastąpi nam tego co jest realne i prawdziwe. Jednak może skutecznie usprawnić nasza pracę i dać wartość dodatkową naszym klientom. Kluczowe jest pytanie, dlaczego klient przychodzi do architekta po projekt? Jedną z odpowiedzi jest właśnie brak wyobraźni i brak umiejętności połączenia ze sobą wielu elementów w jednej określonej przestrzeni. Do tego oczywiście dochodzi brak pomysłów i nieznajomość rynku.

Pojawiają się pytania gdzie ja mam to wszystko kupić. Rozwiązaniem jest oznaczanie produktów na zdjęciach i wizualizacjach. Ta strategię wykorzystują portale branżowe np. Homebook. Daje on możliwość oznaczania produktów na ich własnych realizacjach. Co ułatwia użytkownikom wyszukiwanie poszczególnych elementów i podjęcie decyzji o zakupie.

Zastosowanie sztucznej inteligencji może ograniczyć czas naszej pracy do minimum m.in. dzięki funkcjom głosowym. Już niedługo nie tylko za pomocą myszki, ale również za pomocą głosu będziemy mogli tworzyć projekty 3D. Urządzenia i oprogramowanie z AI staną się naszym wirtualnym asystentem, który pomoże nam w pracy i szybko pokieruje krokami klienta i usprawni cały proces projektowy.

Sztuczna Inteligencja jest już wśród nas:) Przykłady jej zastosowania :

  • podawanie komend do telefonu w celu wyszukania danego produktu, sklepu, rozwiązania
  • rozpoznawalność produktu po zdjęciach np google grafika, do wyszukiwania obrazem w sieci, wklejacie url zdjęcia lub przeciąganie danego zdjęcia znalezionego w sieci do przeglądarki, google wyszukuje co przedstawia obraz i gdzie daną rzecz można kupić. Korzystam z tego rozwiązania codziennie.
  • obsługujące nas już teraz czat boty na portalach społecznościowych – chatfuel , Możecie sprawdzić na naszym fanpage atoato link

 
Zadzwoń