Kuchnia przyszłości!

Od kilku miesięcy śledzę intensywnie nowości i trendy, jakie pojawiają się w zakresie świata kuchni, gotowania i nowych technologii, ale bynajmniej nie dlatego, że lubię jeść, ale ze względu na gigantyczny wpływ na świat projektowania wnętrz, w jakim się obracam.

W zeszłym roku widziałam fantastyczny koncept studentów dla Ikea, w którym możemy zobaczyć stół, na którym po położeniu poszczególnych produktów wyświetla się nam to co możemy ugotować a w miejscu, w którym postawimy garnek zaczyna działać pole indukcyjne. Rzutnik zamontowany przy suficie pokazuje nam na stole  przepisy, czas realizacji, kombinacje i ilości niezbędnych składników potrzebnych do ugotowania danej potrawy.


 

,,Wy-świetlna przyszłość czeka nas szybciej niż myślimy. Firma Grundig wykorzystała również wirtualny panel, działający z rzutnikiem (Ikea ma podoby pomysł) . System VUX jest zintegrowany z płytą grzejną, okapem i zmywarka. Główny cel to wyświetlenie elastycznych paneli, pokręteł do sterowania . W przeciwieństwie do Ikea Concept Kitchen  obrazy i informacje nie są tak rozbudowane i wyświetlają się na blacie i płycie.


Inne ciekawe rozwiązania wyświetlanych lodówek, które same zamawiają produkty znajdziecie tu:


Kuchnia przestanie być tylko kuchnią, może stać się centrum dowodzenia, planem dnia, przypominaczem o ważnych wydarzeniach, miejscem gdzie wszystko zamawiamy i przeglądamy i oczywiście sterujemy zdalnie.

Czy są związane z tym zagrożenia? Pewnie tak. Może ktoś nam się włamać  i zepsuć potrawę….a tak na poważnie już dziś żyjemy w świecie mobilnych systemów płatności, zdalnego zarządzania   i aplikacji. Może czas się przestawić, nauczyć i przygotować na zmiany?

Zobacz również:

Jaki zlew wybrać do kuchni
Konsultacje online z architektem wnętrz
3 największe błędy podczas projektowania kuchni II
3 największe błędy podczas projektowania kuchni I