Jaki okap wybrać?

Jak wybrać okap kuchenny? Na rynku mamy bardzo dużo rodzajów, co nie ułatwia podjęcia właściwej decyzji. Dziś opiszę najbardziej popularne okapy i zaprezentuję ich najważniejsze funkcjonalności, co ułatwi Wam poszukiwania.

 

Okapy mogą działać w dwóch trybach. Pierwszy to okap w funkcji pochłaniacza (obieg zamknięty). Nie jest bezpośrednio podłączony do komina. Ma wbudowany filtr, ale zapachy i wilgoć pozostają w pomieszczeniu.

 

Drugi tryb to obieg otwarty, w którym rura jest wyprowadzona do komina. Często budowlańcy tak umiejscawiają otwór w kominie, że mamy niestety problem z zakryciem rury szafkami górnymi. W ten sposób blokuje się dostęp do kanału wentylacyjnego wywiewnego. Zwrócicie na to szczególną uwagę, już na etapie projektu wnętrza.

 

Najczęściej stosujemy w naszych projektach następujące okapy kuchenne:

 

  • okap ścienny wolnowiszący,
  • w kształcie litery T,
  • w kształcie tuby,
  • W kształcie prostopadłościanu,
  • ścięty pod skosem.
Okap w funkcji pochłaniacza
Okap w kształcie prostopadłościanu
Okap w kształcie tuby
Okap ścięty pod skosem
Okap podszafkowy zabudowany
Okap przyścienny ścięty pod skosem

Kolejny rodzaj okapów to wariant podszafkowy, który może być wysuwany (slim) lub nie. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Przy wysuwanym wariancie, jest większa powierzchnia zasysania powietrza. Z kolei przy nieruchomym, nie widać łączenia na froncie przednim szafki kuchennej i nie uderzymy się w głowę, podczas korzystania z płyty grzewczej. W zależności od Waszego wzrostu oraz wysokości zawieszenia okapu, może się okazać niewygodny w użytkowaniu. Warto to wcześniej sprawdzić.

Inna opcja to okapy wolno wiszące, które stosuje się najczęściej nad wyspą kuchenną. Mogą mieć kształt tuby, prostopadłościanu, być schowane w suficie podwieszanym lub działać tylko w funkcji pochłaniacza i wisieć np. na stalowych linkach. Wtedy przypominają ozdobne lampy, co podnosi walory dekoracyjne całej aranżacji kuchennej.

Okap podłączony do komina w kształcie tuby
Okap podłączony do komina w kształcie litery T

Ostatnia opcja to okapy wysuwane z blatu, zarówno w funkcji pochłaniacza jak i wyciągu z podłączeniem do otworu wentylacyjnego. Przy drugim ze wspomnianych rozwiązań, w posadzce jest prowadzony kanał wentylacyjny płaski, o przekroju prostokąta.

Kilka dodatkowych wskazówek:

 

1. Otwory wentylacyjne okapu mają średnicę 15 cm, dlatego rura do okapu powinna również być tej średnicy,
3. Używajcie sztywnych i gładkich rur, odprowadzających średnicy,
4. Jeśli nie ma możliwości zamontowania sztywnych rur, możecie użyć rury elastycznej,
5. Rura powinna mieć jak najmniej załamań i łączeń,
6. Maskownice dostępne przy okapach mają ograniczoną wysokość: sprawdźcie, czy zasłoni Wam rurę do sufitu, czy musicie zaprojektować zabudowę karton-gips,
7. Kanał wentylacyjny powinien być jak najkrótszy: im dłuższe połączenie z kominem, tym okap staje się mniej wydajny,
8. Filtry w okapie należy wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta okapów,
9. Przy zastosowaniu otworu rury mniejszego niż 150 cm, okapy często działają nieprawidłowo. Zdarza się, że są bardzo głośne i mało wydajne. Serwis AGD po zweryfikowaniu zgłoszenia najprawdopodobniej nie przyjmie reklamacji, przez co zyskujecie dodatkowy problem.

Zobacz również:

Jaki zlew wybrać do kuchni
Konsultacje online z architektem wnętrz
3 największe błędy podczas projektowania kuchni II
3 największe błędy podczas projektowania kuchni I