Zadzwoń Z czego składa się proces projektowania wnętrz i ile trwa? - Projektowanie Wnętrz, Architekt / Projektant Wnętrz Poznań - Atoato

Z czego składa się projekt wnętrz i ile trwa?

Czy wiecie, że proces projektowania wnętrz zajmuje kilka tygodni, a nawet miesięcy? Jesteście pewnie ciekawi, dlaczego tak długo? Otóż aby urządzić piękne i funkcjonalne wnętrza, nie wystarczy kilka ogólnych informacji, ale zebranie wszystkich wytycznych klienta i przeanalizowanie ich pod kątem funkcjonalności oraz kosztów. Co powinien zawierać projekt aranżacji wnętrz i jak współpraca z architektem wnętrz powinna wyglądać opowiem poniżej.

Proces projektowania wnętrz zależy w dużej mierze od projektanta, ale chcę Wam przedstawić etapy pracy architekta, jakie sprawdzają się w naszym biurze i sprawdziły się w setkach projektów

Projektowanie wnętrz – wytyczne projektowe

Nie miałoby sensu tworzenie wnętrza bez oparcia o realne istniejące materiały, w kwotach, które mieszczą się w budżecie naszego klienta. Z tego względu już na samym początku współpracy, prosimy inwestora o spotkanie, które trwa 2-3 godzin, na którym wszystko szczegółowo omawiamy. Przed spotkaniem wysyłamy do inwestora formularz ze szczegółowymi pytaniami dotyczącymi aspektów wnętrzarskich, jak i potrzeb wszystkich domowników. Dla nas ważne są nie tylko ulubione kolory czy styl, ale również to jak spędzacie wolny czas, jakie macie zainteresowania, jakie aspekty życia chcecie zmienić poprzez nową aranżację. Wszystkie odpowiedzi na pytania omawiamy na spotkaniu. Pokazujemy przykłady danych rozwiązań i informujemy o kosztach takich zastosowań.

Już na spotkaniu w biurze lub online pokazujemy różnego rodzaju rozwiązania techniczne, funkcjonalne czy też materiały. Opowiadamy o cenach, o tym jakie klient ma możliwości- co dla niego będzie korzystne, a z czego lepiej zrezygnować. Co należałoby wymienić na inne, bardziej dopasowane rozwiązanie. Nie boimy się również rozmawiać o pieniądzach, jakie klient musi wydać aby urządzić nowy dom. Bardzo często nasi klienci nie mają bladego pojęcia jak policzyć koszty aranżacji wnętrz i z jakimi wydatkami muszą się mierzyć. Nawet jeśli słyszymy, że “to nie muszą być złote góry” lub, że “chcemy po prostu wygodnie i przytulnie mieszkać” to i tak musimy uświadomić klienta jakie są realne wydatki na urządzanie wnętrz.

Po spotkaniu tworzymy brief – wytyczne projektowe, w których wymieniamy wszystkie potrzeby naszego inwestora oraz wkładamy zdjęcia inspiracji, konkretne produkty, materiały, które spodobały się przy omawianiu wytycznych. Następnie wysyłamy klientowi link do pliku online, gdzie może wszystko przeczytać ze spokojem, przeanalizować i w miarę potrzeb dodać komentarz lub zadać pytanie. Jest to bardzo praktyczne i wygodne, bo zarówno my jak i klient mamy cały czas dostęp do tego co zostało ustalone i ma to realny wpływ na aranżacje wnętrz.

Kolejnym krokiem jest wymodelowanie bryły w 3D – o ile wcześniej dostaliśmy dokumentację techniczną od klienta. Jeżeli Takiej dokumentacji nie otrzymaliśmy, wykonujemy inwentaryzację czyli pomiar wnętrz objętych projektem.

Projektowanie wnętrz – budżet

W tym samym czasie tworzymy wstępny kosztorys, w którym wymieniamy wszystkie produkty, które najprawdopodobniej znajdą się w naszej aranżacji. Wówczas klient wie jak kształtują się ceny całego remontu i ma poczucie bezpieczeństwa, że będzie mógł ten projekt wnętrz zrealizować.

W przypadku gdy założony przez inwestora budżet jest niewystarczający, informujemy na samym początku o takiej sytuacji i omawiamy jakie są realne koszty aranżacji. W takiej sytuacji przygotowujemy dwa budżety. Pierwszy z nich, podstawowy, to tak zwane must-have, czyli bez tego nie da się wprowadzić do nowego mieszkania. Drugi budżet klient może zrealizować w późniejszym czasie. Czyli zakupić produkty, które nie są niezbędne a dzięki temu nie będzie musiał schodzić z jakości, przy materiałach wybranych w budżecie podstawowym.

Wizualizacje wstępne projektu wnętrz – pierwszy etap

W kolejnym kroku zaczynamy tworzyć projekt wnętrza i w przeciwieństwie do wielu firm na rynku nie robimy kilku koncepcji rzutów na płasko pozbawionych kolorów i trójwymiarowości, ale od razu modelujemy cały projekt w 3D. Dzięki temu klient nie musi się domyślać jak będzie wyglądał jego dom tylko w 1 do 1 dostaje projekt, który wygląda prawie jak zdjęcie z gotowej realizacji. Ten model wprowadziłam kilka lat temu, po sugestiach od moich klientów i bardzo dobrze się sprawdza. Komponenty 3d jakie wkładamy do programu są takie same jak produkty dostępne w sklepie (przykład jak wygląda wizualizacja 3d i czym się różni od rzutu na płasko i wizualizacji rysunkowej zobaczycie na końcu artykułu).

Dodatkowo w katalogu online, do którego inwestor ma dostęp 24h, wkładamy poszczególne produkty oraz zdjęcia próbek materiałów, kolorów użytych na ścianach, podłogach czy meblach wraz z cenami oraz linkami do poszczególnych sklepów. Wszystko z podziałem na pomieszczenia, aby ułatwić klientowi zapoznanie się z produktami i ograniczenie do minimum czasu jaki musi poświęcić na współpracę z nami.

Po zaprojektowaniu wszystkich pomieszczeń nanosimy zmiany na kosztorys i opisujemy cały projekt, co z czego wynika. Następnie wysyłamy mail z linkiem do katalogu online, w którym znajdują się zarówno wizualizacje danych pomieszczeń w tym rzut z góry, jak również cały kosztorys i katalog z produktami.

Dzięki temu inwestor nie musi czekać w niepewności aż do końca procesu projektowego, ale już na każdym jego etapie widzi realne koszty oraz użyte w projekcie materiały i produkty. Jest to pierwszy etap projektowy, który otrzymuje klient.

Projekt wnętrz – omówienie i wizualizacje ostateczne

Po przesłaniu wszystkich materiałów dajemy klientowi czas na zapoznanie się z tą dokumentacją, a następnie omawiamy wszystko w biurze, bądź online. Ponieważ pracujemy z ludźmi z całego świata oraz osobami bardzo zapracowanymi, to forma zdalnego kontaktu jest dla wielu jedyną możliwością współpracy. Doskonale to rozumiemy i dlatego do wszystkich etapów projektu nasi klienci mają dostęp 24h na dobę.

Po konsultacjach, wpisujemy wszystkie uwagi klienta w postaci kolejnego briefu i wysyłamy do akceptacji. Następnie nanosimy wszystkie zmiany od razu na model trójwymiarowy i w tym samym czasie wprowadzamy zmiany zarówno w katalogu z produktami, materiałami jak i w kosztorysie. Następnie tworzymy wizualizacje. Jak widzicie cały proces tworzenia wnętrza wymaga sporej ilości czasu. W naszej pracy nie zajmujemy się samą estetyką wnętrza, ale również pilnujemy, aby wnętrze było ergonomiczne i możliwe do zrealizowania w budżecie klienta. Wizualizacje ostateczne to drugi etap projektu.

Aranżacja wnętrz – dokumentacja techniczna

Ostatnim etapem po wykonaniu wizualizacji ostatecznych jest tworzenie dokumentacji technicznej, która zawiera wszystkie niezbędne rysunki potrzebne dla wykonawców. Są to rysunki zmiany punktów świetlnych, gniazd prądowych, ułożenia podłogi, zmiany ścianek działowych, sufitów podwieszanych oraz elementów które zmieniają przestrzeń danego wnętrza. Wykonujemy kłady ścian z ułożeniem płytek i armatury w łazienkach i w kuchni. Wykonujemy również precyzyjną dokumentację techniczną mebli na zamówienie takich jak meble kuchenne, nietypowe regały, komody, zabudowy stałe.

Podajemy jakie ilości danych materiałów są potrzebne do wykonania aranżacji – wyliczamy ilości podłóg, płytek itp. Już na drugim etapie projektu wstępnie wysyłamy do wycen meble na zamówienie. Po skończonej całej dokumentacji wysyłamy rysunki techniczne z prośbą o ostateczną ofertę do stolarza oraz do ekipy remontowej.

Podajemy również namiary na różne firmy z branży wnętrzarskiej, od których mamy wyceny na poszczególne nietypowe elementy aranżacji wnętrz oraz na przykład na drzwi, podłogi czy oświetlenie.

Tak szczegółowa dokumentacja daje możliwość pełnej realizacji przez naszego klienta każdego projektu, bez względu na to, czy korzysta dalej z naszej pomocy przy zamawianiu produktów i nadzorach, czy tez robi to sam. Dokumentacja techniczna to trzeci etap projektu.

Ile trwa projektowanie wnętrz?

Na koniec chciałabym wam napisać ile trwa taki proces projektowania i o ile wcześniej należy się do nas zgłosić, abyśmy mogli dla was przygotować projekt. W zależności od tego jak duży jest dom bądź mieszkanie potrzebujemy około dwóch do trzech miesięcy na to, aby wykonać projekt wnętrz. Potrzebujemy czasu nie tylko na inwentaryzację czy wymodelowanie bryły, ale również na wybranie wszystkich materiałów do aranżacji wnętrz. Stworzenie koncepcji i analizę potrzeb zawartych w briefie – wytycznych projektowych. Musimy sprawdzić jakie są najlepsze oferty w sklepach stacjonarnych i w internecie, w zakresie wszystkich produktów, potrzebnych do urządzenia domu.

Nasi klienci również potrzebują czasu aby pewne kwestie przemyśleć, przedyskutować i podjąć wiele ważnych decyzji. Proces projektowania wnętrz to czasochłonne zajęcie i wbrew niektórym opiniom, samo się w komputerze nie robi:). Aby zapewnić sobie spokój i czas na podejmowanie decyzji najlepiej zgłosić się do projektanta wnętrz około 4-6 miesięcy wcześniej przed planowanym remontem. Wiele firm ma spore obłożenie więc jeśli nie podpiszemy umowy wcześniej, to niestety możemy spotkać się z odmową wykonania projektu właśnie ze względu na czas. Ja osobiście lubię jak wszystko jest zapięte na ostatni guzik.

Zakładając, że masz mieszkanie 60m2 i projekt będzie wymagał pomiarów lokalu i zrobienia wizualizacji fotorealistycznych, potrzebujemy ok. 2 miesięcy na stworzenie wszystkich etapów projektu. Musisz mieć czas na zamówienie ekipy remontowej i otrzymanie od nich wyceny. Ostateczna i wiarygodna wycena jest możliwa po dosłaniu danej firmie remontowej całej dokumentacji technicznej. Firma potrzebuje najczęściej ok 2 tygodni na policzenie kosztów.

Jeśli kupujesz mieszkanie lub dom, który nie istnieje, a chcesz uniknąć poprawek ścian działowych, elektryki i zmian w instalacji wod-kan, musisz zgłosić się o wiele wcześniej. Jeśli podpisujesz umowę z deweloperem i masz np. 3 miesiące na zgłoszenie zmian lokatorskich, to tak naprawdę po samym podpisaniu umowy, już musisz mieć architekta, który pomoże Ci zaplanować całość.

Gdy poszukujesz architekta wnętrz do współpracy, nie bój się zadawać szczegółowych pytań:

Jak wygląda proces projektowy?
Jak wyglądają rysunki techniczne?
Czy przekazana dokumentacja zawiera wszystkie wyceny od wykonawców?
Czy otrzymasz adresy sklepów gdzie kupić wszystkie elementy aranżacji wnętrza?
Czy otrzymasz sprecyzowany kosztorys?

O większości tych elementów decydują architekci, dlatego ostateczny wygląd Twojego domu i końcowe koszty aranżacji wnętrza będą zależeć głównie od tego, komu powierzysz wykonanie projektu. Dlatego jeśli zależy Ci na super efekcie, ale w budżecie do zrealizowania, to nie możesz pójść na skróty i przy wyborze projektu kierować się tylko ceną. Ważne jest dla Ciebie to, jaki jest zakres prac oraz co w kwocie jaką posiadasz da się realnie zrobić.

Ja stawiam tak duży nacisk na to, aby określić Twój budżet przed rozpoczęciem prac i trzymać się skrupulatnie założeń wspólnie ustalonych, abyś na końcu nie został zaskoczony pięknymi wizualizacjami bez możliwości realizacji. Najlepszym argumentem, na to jak sprawdza się nasz autorski proces projektowy są referencje naszych klientów. Zobacz co piszą o nas: Dobry Architekt wnętrz Poznań

 

Rzut z góry – funkcja

projekt wnętrz Poznań

Wizualizacja w formie JPG

projektowanie wnętrz poznań

Wizualizacja fotorealistyczna

projekt wizualizacja 3d
Zadzwoń