Zadzwoń Jak urządzić hotel? - Projektowanie Wnętrz, Architekt / Projektant Wnętrz Poznań - Atoato

Jak wyremontować hotel?

Prawdopodobnie każdy, kto remontował kiedyś hotel, w pewnym momencie zaczął się zastanawiać, co było gorsze: jego budowa czy… remont. Nie wiecie, gdzie znaleźć cenne porady, jak wyremontować hotel, żeby podnieść jego prestiż i standard, a zarazem nie wydać na to fortuny? Zachęcamy do zapoznania się z tym wpisem.

POTRZEBY

Na początek bolesny fakt: wyposażenie hotelu to ogromne koszty. Pamiętajmy jednak, że na niektórych elementach można zaoszczędzić – a my chętnie podpowiemy Wam, jak można obciąć koszty i na czym lepiej nie oszczędzać, bo w końcowym efekcie nie będzie Wam się to opłacać. Niezależnie od tego, jaki macie budżet, pamiętajcie, że Wasz hotel po remoncie musi być spójny (nie zawsze remontowany jest cały obiekt)
i dostosowany do potrzeb klientów oraz obsługi. I – co najważniejsze – zanim przystąpicie do jakichkolwiek prac czy kosztorysów, zastanówcie się, jaki efekt końcowy chcielibyście uzyskać, jakie atrakcje chcielibyście dodać, czy możecie sobie pozwolić na zmianę profilu klienta – podnieść standard obiektu, a co za tym idzie również ceny.

ZAANGAŻUJCIE KLIENTÓW I PRACOWNIKÓW

Nowa koncepcja, jaką opracujecie, powinna wynikać z przeprowadzonych wcześniej obserwacji oraz analizy profilu klienta. Dowiedzcie się, dlaczego wybierał dotychczas Wasz obiekt i co w nim może uznawać za mankamenty. Świetnym pomysłem jest przeprowadzenie ankiety, którą można zostawić w pokojach. W takiej ankiecie informuje się klienta o planach remontowych i prosi się go o opinię na temat hotelu. Jest to bardzo pomocne narzędzie, które ma jeszcze dodatkową zaletę – wzmacnia u klienta poczucie integracji z Waszą marką. Poproszony
o wyrażenie swojego zdania będzie miał poczucie, że jest dla Was ważny i że chcecie odpowiadać na jego potrzeby. Drugi ważny krok to przeprowadzenie rozmów z personelem – ma to ogromne znaczenie w usprawnieniu działania obiektu (w ten sposób dowiecie się, czy trzeba powiększyć kuchnie, zmienić trakty komunikacyjne, wyjścia-przejścia na salę itp.).

KTO POMOŻE?

Najważniejsze, co powinniście zrobić, to otoczyć się opieką profesjonalistów z branż, które będą miały największe znaczenie podczas remontu. Zacznijcie od osoby, która przełoży Wasze plany i marzenia na papier i wspólnie z którą będziecie mogli ustalić, co jest możliwe do zrealizowania – udajcie się do ARCHITEKTA. W przypadku remontów, nadawania nowego stylu przestrzeniom hotelowym warto skorzystać dodatkowo z pomocy PROJEKTANTA WNĘTRZ, bo to on doda inwestycji charakteru i oryginalności. Jeśli planujecie wyburzenia, przesunięcia albo inne ingerencje w konstrukcję budynku, architekt będzie za Was wszystko konsultował z branżystami i konstruktorami, którzy stworzą dokumentację potrzebną do projektu. Decydując się na wsparcie architekta i projektanta wnętrz, warto podpisać umowę określającą zakres prac, terminy
i płatności. I tutaj przechodzimy do sedna całej Waszej inwestycji…

BUDŻET

Aby ta praca miała jakikolwiek sens, powiedzcie architektowi, jaki macie budżet na zrealizowanie inwestycji. Nie „mniej więcej”, „może tyle” albo „załatwię dodatkowy kredyt”. Gwarancją sukcesu końcowego jest praca na określonym budżecie – chodzi o to, aby stworzyć projekt możliwy do wykonania w zaplanowanym czasie, i to w czasie jak najkrótszym, dlatego nie szukajcie pieniędzy w trakcie trwania inwestycji – to przedłuży jej realizację i pochłonie większe koszty. Poza tym nie da się zadziałać z architektem w drugą stronę – określić koszty wykonania remontu i na tej podstawie ubiegać się o kredyt, a może dotację…

WIEDZA I DOŚWIADCZENIE

Architekt zrobi za Was jeszcze jedną ważną rzecz – zbierze wiedzę profesjonalistów zajmujących się branżami pośrednimi wpływającymi na całościowe działanie obiektu (technologia w kuchni, instalacje, media, wyposażenie SPA, fitness itp.) I tu właśnie znajomość budżetu pozwoli rozłożyć siły odpowiednio do potrzeb. Poza tym osoba znająca się na projektowaniu zaoszczędzi sporo Waszych pieniędzy już na etapie remontu i przy późniejszym funkcjonowaniu hotelu – wiedza materiałowa jest tutaj nieoceniona.

ROZWIĄZANIA

Jeżeli już zdecydowaliście się na remont, to pomyślcie o takich rozwiązaniach, które obniżą koszty utrzymania obiektu, takich jak np. oświetlenie ledowe (dłuższa żywotność oraz do 40% niższe rachunki za energię), oszczędzające zużycie wody wyposażenie łazienek, inteligentne rozwiązania zarządzające ogrzewaniem, światłem, chroniące hotel przed zalaniem czy pożarem oraz podnoszące stopień bezpieczeństwa Waszych gości. Pamiętajcie, że każda złotówka zainwestowana dziś będzie się zwracała w przyszłości, ale tylko wtedy, gdy zasadność jej wydania będzie wcześniej przeanalizowana i dopasowana do Waszych potrzeb. Inwestując niemałe pieniądze w remont, podnieście też komfort pracy wszystkich osób zaangażowanych w to przedsięwzięcie, no i przede wszystkim pomyślcie o przyszłości…

Na koniec podpowiedź, którą warto wziąć sobie do serca:

OTWÓRZCIE SIĘ NA NOWINKI TECHNOLOGICZNE!

To, że w każdym pokoju powinno być wifi, wie każdy właściciel hotelu, ale konkurencja nie śpi, więc warto już teraz wziąć pod uwagę,
że w niedalekiej przyszłości klient nie ruszy się nigdzie bez swojego telefonu i będzie z niego korzystać w różnych celach, również po to, by skorzystać z aplikacji do… otwierania drzwi pokoju hotelowego. Pójdźmy dalej: takie gadżety będą mu służyć również przy otwieraniu drzwi do windy, szafki na basenie itd. Jeśli na razie nie stać Was na takie rozwiązania, to rozważcie, chociaż porzucenie tradycyjnych kluczy na rzecz kart umożliwiających klientom łatwy dostęp do wszystkich atrakcji, a pracownikom – do pomieszczeń służbowych.

FIRMA REMONTOWA

Jak wyłonić najlepszą firmę remontową spośród tych, które zostały na rynku (nie wyjechały jeszcze do Wielkiej Brytanii?;-) Spokojnie, nadal jest ich naprawdę sporo. Odpowiednie planowanie inwestycji pozwoli ustalić termin prac z odpowiednim wyprzedzeniem, jak również wynegocjować odpowiednie warunki finansowe z firmą wykonawczą. Warto pamiętać, że architekt może Wam polecić firmy, które poznał na innych budowach i poświadczyć o ich profesjonalizmie. Może również skontaktować się z inwestorami prowadzącymi biznes o podobnym profilu i skorzystać z ich doświadczenia (według zasady: rozmawiaj dużo z ludźmi z branży i ucz się na ich błędach zamiast na swoich). Sugerujemy, aby nie zatrudniać osobnych wykonawców od elektryki, wod-kan czy budowlanki, tylko podpisać umowę z jednym wykonawcą, który będzie zobligowany wykonać prace zgodnie z terminem ustalonym w umowie (niech Wam nawet nie przychodzi do głowy robić takiego remontu bez umowy!) oraz udzieli Wam gwarancji na wykonane prace.

Reasumując, jeśli chcecie zaoszczędzić na remoncie, zatrudnijcie ludzi, którzy te oszczędności dla Was znajdą – i to tam, gdzie nie będzie to miało wpływu na komfort i działanie Waszego hotelu. Zatrudnijcie architekta, projektanta wnętrz i doświadczoną firmę budowlaną, a zanim to zrobicie, przeznaczcie sporo czasu na dobór odpowiednich osób, bo to oni są gwarantem końcowego sukcesu… również finansowego.

Zadzwoń