Zadzwoń Jak wybrać styl do wnętrza? - Projektowanie Wnętrz, Architekt / Projektant Wnętrz Poznań - Atoato

Jak wybrać styl do wnętrza?

Jaki styl we wnętrzu będzie dla mnie najlepszy? Jak połączyć różne style w jednym wnętrzu?

Jak urządzić wnętrze, aby było piękne, wygodne i łączyło elementy, które są ci bliskie? Dobór pasujących do siebie stylów i zestawianie mebli z różnych epok to nie lada wyzwanie, ale dzięki wskazówkom podanym poniżej bez problemu poradzisz sobie z tym zadaniem.

Po pierwsze, przemyśl, które style chcesz połączyć i czy któryś z nich ma dominować. Przykład? Powiedzmy, że zamierzasz urządzić wnętrze w stylach minimalistycznym i nowoczesnym (mało przedmiotów, dużo pustej przestrzeni), ale kochasz swoją starą sofę i chciałbyś ją zachować.

Możesz ją zostawić, ale pod jednym warunkiem: w mieszkaniu musi się pojawić jakiś inny stary element. Dlaczego? Aby osiągnąć wrażenie harmonii i wskazać wspólny mianownik.

Omówiony wyżej styl eklektyczny jest przykładem na to, jak można łączyć elementy z różnych światów, ale nie tylko on bazuje na zestawianiu elementów, które pozornie do siebie nie pasują.

Jeśli chcesz spróbować swoich sił we wprowadzaniu do wnętrz elementów w różnych stylach i o różnym pochodzeniu, żeby uzyskać ciekawe efekty, musisz nie tylko zastosować się do moich wskazówek, ale również zaufać własnej intuicji.

Jak łączyć style?

Jeśli chodzi o projektowanie wnętrz, nie wszystko da się ująć w ramy i podporządkować zasadom – i właśnie dzięki temu takie doświadczenie może się okazać świetną zabawą i treningiem dla wyobraźni.

Kolejnym (bardzo popularnym) przykładem łączenia stylów są wnętrza loftowe. Można je urządzić tak, aby były spójne pod względem estetycznym lub czerpać inspiracje np. z lat 50., 60. czy 70. Lofty dają pole do popisu – trzeba się jednak trochę nagłowić, żeby połączyć elementy konstrukcyjne i instalacyjne (uwaga: w tym stylu można je śmiało eksponować!) z ciekawymi meblami i stworzyć własną, niepowtarzalną przestrzeń.

Poniżej znajdziesz kilka prostych zasad, które pomogą ci dobrać odpowiednie elementy z różnych stylów i je ze sobą połączyć.

Weź pod uwagę swoje potrzeby, poczucie estetyki i osobowość
Wnętrza, w których zestawia się różne style, mogą być ciekawe i intrygujące, jednak zbyt duży miszmasz może wywołać poczucie chaosu i braku spójności. Najbardziej udane realizacje to te, w których czujemy się szczęśliwi i w których jest jakiś wspólny mianownik.

Pamiętaj o kolorze urządzając wnętrza

Konsekwentne korzystanie z koloru pomaga stworzyć spójne wnętrze. Jeśli masz tradycyjny fotel, ale chcesz dodać coś bardziej nowoczesnego, postaw np. na sofę w tym samym odcieniu co fotel, na ścianach użyj neutralnych barw, o których pisałam w części poświęconej kolorom, a jako dodatki i akcenty kolorystyczne wykorzystaj poduchy, dywany, obrazy czy grafiki.

Zachowaj balans

Jeśli planujesz łączyć elementy, które bardzo się od siebie różnią, ich umiejscowienie nie może być przypadkowe, ponieważ wnętrze będzie sprawiało wrażenie przeładowanego. Nie ustawiaj wszystkich mebli przy jednej ścianie, jeśli druga pozostaje pusta. Jeżeli nie czujesz się mocny w projektowaniu, poeksperymentuj z przestawianiem mebli i sprawdź, jaki układ tworzy najlepszą przestrzeń.

Do aranżowania można też wykorzystać jeden z darmowych programów – ustaw w wirtualnym wnętrzu meble podobne do twoich i zobacz, jakie rozwiązania sprawdzą się najlepiej.

Pamiętaj o podstawowych regułach, takich jak ta, że meble na nóżkach wydają się lżejsze, a masywne sofy do ziemi optycznie pomniejszają wnętrze. Ważne jest również to, aby meble z różnych stylów były ze sobą wymieszane, a nie poustawiane w tematycznych grupach.

Wybierz styl przewodni dla Twojego mieszkania

Jeśli wnętrze ma być spokojne i klasyczne, ale chciałbyś dodać kilka nowoczesnych akcentów, niech będzie ich maksymalnie kilka (najlepiej do trzech sztuk). Nie szalej z dużymi meblami z różnych bajek.

Dobrze jest przełamywać styl dominujący poprzez włączanie drobnych elementów, takich jak dodatki lub małe meble, które łatwo potem wymienić. Przykłady? Abstrakcyjny obraz zaraz obok klasycznego stołu z krzesłami i sofy.

Unikaj schematów podczas aranżacji wnętrz

Jeśli nie chcesz, aby twoje wnętrze było nudne, nie rób wszystkiego tak jak inni i przygotuj się odpowiednio, zanim przystąpisz do aranżowania – zbierz zdjęcia na moodboardzie lub połącz je na jednej kartce i zobacz, czy dobrze razem wyglądają. Jeśli masz wątpliwości, pokaż swoje wybory architektowi wnętrz i poproś go o poradę.

Kontrast – ożywia wnętrze

Nie sztuką jest urządzić wnętrze w kolorach piaskowych, beżach i brązach, jak robi to większość osób, ale znaleźć takie zestawienia, które sprawią, że wnętrze nie będzie nudne. Do tego celu najlepiej posłuży kontrast. Niektóre elementy mogą być jaśniejsze, inne – ciemniejsze, np. stary, ciemny, drewniany stół można połączyć z jasnymi krzesłami (drewnianymi lub plastikowymi), jasną podłogę z ciemniejszą sofą itd.

Nie bój się miksować różnych mebli, lamp i dodatków w jednym pomieszczeniu

Taka stylistyka pozwala połączyć np. różne kolory drewna w jednym pomieszczeniu, co jest niedopuszczalne np. w stylu klasycznym czy nowoczesnym. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić. Jeśli we wnętrzu pojawiły się meble i stare, i nowe, ogranicz paletę kolorystyczną do dwóch-trzech barw i nie mieszaj ze sobą odcieni ciepłych i zimnych, np. wiśniowe meble nie będą wyglądały dobrze z elementami w kolorze jasnej sosny.

W lekcji #02 Kurs na wnętrze – formuła free opowiadam o tym, jak znaleźć swój własny styl. Zapraszam do oglądania i subskrypcji mojego kanału:) oraz do grupy na FB Urządzanie Wnętrz Atoato

 
Zadzwoń