Jak dobrać kolor do wnętrza?

Otaczające nas kolory wpływają nie tylko na atmosferę i charakter wnętrza, ale także na nasze samopoczucie i nastrój. To, w jaki sposób dobieramy i łączymy ze sobą kolory, opiera się często na indywidualnych preferencjach i upodobaniach, ale warto też kierować się kilkoma podstawowymi, uniwersalnymi zasadami.

 

 

Jak dobierać kolory – odpowiedz na pytania

 

Zanim podpowiem Ci szczegółowo, jak dobierać kolory, na początek odpowiedz sobie na pytania:

  • W jakich wnętrzach najłatwiej się relaksuję? Jak one wyglądają?
  • Jak powinien wyglądać mój dom, abym czuł się komfortowo, był w nim szczęśliwy?
  • Które barwy pobudzają mnie do działania, a które uspokajają?

Oto prosta zasada, która ułatwi ci wybór koloru: wybierz jeden kolor dominujący i dwa dopełniające.

Kolor dominujący to taki, którego jest najwięcej i się wyróżnia. Kolor dopełniający uzyskujemy z barw, które leżą naprzeciwko siebie w kole barw. Rysunek umieściłam poniżej.

 

Wybierając kolory, warto przede wszystkim wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia i jego proporcje, aby małego, zaciemnionego i niskiego pomieszczenia nie pomalować na ciemny kolor – wówczas wnętrze będzie optycznie jeszcze mniejsze. Wybór kolorów i ich połączeń warto także dostosować do funkcji danego pomieszczenia, aby np. ich intensywność i kontrast nie działały rozpraszająco.

 

Kolejnym ważnym aspektem jest ilość i rodzaj światła w pomieszczeniu, czyli czy do wnętrza wpada duża ilość światła dziennego, czy też dominuje w nim oświetlenie sztuczne.

Dużą rolę odgrywa także barwa światła. Ciepłe światło wzmacnia barwy ciepłe, natomiast tłumi zimne. I odwrotnie: światło zimne akcentuje barwy chłodne, przygasza zaś ciepłe.

 

 

Łącząc ze sobą kolory, można skorzystać z kilku uniwersalnych zasad, w tym np. z koła barw, które obejmuje 12 kolorów.

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest użycie barwy neutralnej jako tła we wnętrzu i zestawienie jej z jednym dopełniającym odcieniem z palety barw np. w formie dodatków. Można także zastosować połączenie kolorów zgodnie z zasadą proporcji 70/20/10:

70% stanowi neutralny odcień bazowy,
20% stanowi odcień uzupełniający,
10% stanowi odcień kontrastowy dla całości.

Zapraszam do obejrzenia liva, w którym opowiadam jak dobierać kolory do wnętrza. Live’y o tym jak urządzić swój dom odbywają się co wtorek na FB @AgnieszkaPasiekaAdamek.

Więcej o poszczególnych kolorach możecie przeczytać w mojej książce ,,Od inspiracji do aranżacji. Czyli jak pięknie mieszkać”

jak dobierać kolory - koło barw

Zobacz również:

Jaki zlew wybrać do kuchni
Konsultacje online z architektem wnętrz
3 największe błędy podczas projektowania kuchni II
3 największe błędy podczas projektowania kuchni I