Zadzwoń Projektowanie wnętrz nowe trendy - Ikigai, hygge czy lagom? - Projektowanie Wnętrz, Architekt / Projektant Wnętrz Poznań - Atoato

Jak odnaleźć szczęście w swoim domu?

Ostatnio bardzo popularne i modne stały się duńska filozofia hygge czyli celebrowanie drobnych przyjemności, lagom czyli szwedzka sztuka równowagi oraz ikigai czyli japońska wersja hygge. Japończycy wierzą, że dzięki odpowiedniemu jedzeniu, wysiłkowi fizycznemu dożyją późnej starości.

Japońska wyspa Okinawa a dokładnie miejscowość Ogimi cieszy się coraz większą popularnością. Jest jedną z kilku miejsc na świecie gdzie ludzie żyją dłużej niż inni. Średni wiek życia mężczyzn to 85 lat a kobiet 87 i praktycznie nikt nie choruje. Takie niezwykłe miejsca znajdują się również na Sardynii, w Kalifornii, Półwysep Nicoya na Kostaryce oraz Ikaria – grecka wyspa.

Wszystkie te miejsca łączy silna więź między ludźmi i to nie tylko w rodzinie ale w całej społeczności. Ludzie sobie bardzo pomagają i wspierając się wzajemnie – tworzą można by powiedzieć idealne środowisko do życia w szczęściu i w spokoju. Żyją blisko natury. Większość czasu spędzają na świeżym powietrzu, mają bardzo dużo ruchu, jedzą stosunkowo mało mięsa na rzecz dużej ilości warzyw i ryb… i co najważniejsze: nie objadają się.

Pojawia się pytanie jak te wszystkie mody wpływają na to jak mieszkamy? Czy można mieszkać w stylu hygge? Nie ulega wątpliwości, że ilość książek, artykułów i reklam w tym temacie, mocno wpływają na nasze decyzje zakupowe. Sklepy z wyposażenia wnętrz starają się nadążać za trendami i wykorzystują te popularne hasła do promocji swoich produktów.

Coraz więcej widzimy elementów wykonanych z naturalnych materiałów: bambusowych pojemników, wiklinowych koszy, wełnianych pledów. Coraz bardziej chcemy żyć eko. Pytanie czy to kolejna fala mody czy rzeczywiście realna próba zmiany naszego otoczenia?

Zero waste #zerowastehome #lesswaste #plasticfree

Kolejny nurt w coraz bardziej popularny to zero waste-brak śmieci, brak marnowania. Odnosi się on do wszystkich aspektów życia, począwszy od robienia zakupów poprzez wszystkie elementy, które użytkujemy w domu. Jest on odwróceniem się od konsumpcjonizmu, który króluje obecnie na całym świecie.

Problem nadmiaru śmieci a w szczególności plastiku w formie butelek od wody mineralnej czy reklamówek zaczyna zauważać coraz więcej osób. Na portalach społecznościowych wyskakuje nam co krok filmik, gdzie ludzie i zwierzęta pływają w tonach śmieci. Czy tego chcemy, czy widzimy, że plastik zalewa nam otoczenie i staje się coraz większym problemem? Musimy zacząć żyć świadomie. Dużą rolę mogą odegrać artyści i projektanci. Pokazując i projektując to, co dobre, wartościowe.

Podaje kilka przykładów godnych obejrzenia

Ograniczam się – wszystko o tym jak ograniczyć zbędne śmieci w domu
@aleksandrastanglewicz – projektuje grafiki, worki na produkty zakupowe
DBWT – lampy z recykilngu
Sklep Biorę Poznań

Po co nam plastik?

Plastik miał być ułatwieniem naszego życia, przechowywania a stał się gwoździem do trumny. Ekscytacja, która pojawiła się wraz z myśleniem plastiku była w głównej mierze podyktowana niskimi kosztami wykonania dużych serii gotowych wyrobów w porównaniu do wykonywania ich z materiałów naturalnych i to głównie przyczyniło się do rozwoju przemysłu tworzyw sztucznych. „Od początku ich masowej produkcji 9% zostało poddane recyklingowi, 12% spalono, a 79% zostało wyrzuconych na składowiska odpadów” * Wikipedia

Eksperci mówią, że jeżeli coś z tym nie zrobimy i się nie o pamiętamy to do 2050 r. w hydrosferze będzie więcej plastikowych butelek niż ryb! Plastik jest już wszędzie: w butelkowanej wodzie, w rybach, które zjadamy na obiad a nawet w soli morskiej.

Ekologiczny dom to jaki?

Zanim kupimy kolejny przedmiot do naszego domu powinniśmy zadać sobie pytanie:
czy naprawdę potrzebujemy kolejnego przedmiotu w naszym domu?
Czy przedmiot, który kupujemy jest wykonany z materiałów naturalnych?
Jeśli chcemy coś kupić a coś innego wyrzucić to zastanówmy się komu ta rzecz się przyda?
Czy to, co się zepsuło nie da się naprawić lub odnowić?
W co jest opakowany produkt czy podlega recyklingowi ?
Jeśli mamy możliwość sprawdźmy jak dana rzecz jest wytworzona, czy zawiera ekologiczne farby, kleje itd.

Bardzo ważne jest abyśmy wybierali takie produkty, które są wykonane z naturalnych materiałów takich jak drewno, metal, szkło, wełna, ceramika, bawełna czy rattan. Mogą też być produkty wykonane z papieru lub z materiałów z recyklingu.
Tego typu meble, lampy i dodatki można już znaleźć w każdym sklepie wystarczy się wysilić i poszukać.
Link do produktów zero west – https://pl.pinterest.com/atoatoprojekty/zero-waste/

Słownik pojęć:

Hygge-duńska sztuka szczęścia. Słowo hygge pochodzi z języka staronordyjskiego w którym hyggja oznacza myśleć i czuć się zadowolonym i kojarzy się ze znalezieniem bezpiecznego schronienia i odpoczynkiem oraz nabraniem energii odwagi “
*cytat z książki hygge Duńska Sztuka szczęścia

Lagom-szwecka sztuka szczęścia, (wym. /’la:gom/) – szwedzkie idiomatyczne słowo o przybliżonym polskim znaczeniu: w sam raz, akurat, tyle, ile trzeba. Także rozumiane jako szwedzka sztuka równowagi – życie w zgodzie z naturą, unikanie skrajności, docenianie tego, co się ma, umiarkowanie, rezygnacja z wyścigu szczurów. * Wikipedia

Ikagai-japońska sztuka szczęścia, szczęście płynące z bycia stale zajętym, ale w tym dobrym znaczeniu, czyli robienie tego co jest naszym powołaniem co sprawia nam przyjemność.

Zadzwoń