Eklektyczne wnętrza – czyli miszmasz w dobrym stylu

Eklektyczny styl

 

Eklektyzm – czyli łączenie różnych stylów – najczęściej oznacza połączenie nowego ze starym. Zestawienia eklektyczne to także łączenie ze sobą różnych wzorów, materiałów czy stylów wnętrzarskich (np. glamour i loftowy; skandynawski i boho).

Wnętrza eklektyczne są ciekawe, nietuzinkowe i  intrygujące. Dlatego tak wiele osób się decyduje na urządzenie domu w stylu eklektycznym.

Jeśli nie możesz zdecydować się na tylko jedną stylistykę, to na pewno eklektyzm będzie świetnym rozwiązaniem.

 

Czy wiecie, że słowo Eklektyzm wywodzi się od greckiego słowa eklektikós – „wybierający”?


Eklektyzm w architekturze kierunek polegający na łączeniu w jednej budowli w sposób swobodny, często niezgodnych ze sobą, elementów wybranych z różnych stylów architektonicznych w okresie swojego trwania zbiegł się z secesją (płynne, faliste linie, ornamentacja).

Następnie w stosowaniu eklektyzmu nastąpił pewien ład i porządek, w miejskich kamienicach eklektycznych obserwuje się dużo cech renesansowych. Np. okna z charakterystycznymi ozdobami, kolumny i podobne. Z czasem zaczęto budować również tylko w określonym stylu historyzującym. *Wikipedia

 

eklektyczne wnętrza

 

Eklektyzm – Swobodny styl

 

Te dwa słowa świetnie oddają charakter eklektyzmu. Architekci od dawna lubili łączyć ze sobą różne kierunki sztuki wnętrzarskiej. W przeszłości najczęściej mieszano ze sobą style z przedrostkiem „neo-”. neorenesans, neobarok i neogotyk (neo w tym przypadku oznacza nawiązanie do danej, minionej epoki)

 

Przykładem może być neorenesans – nurt w architekturze XIX-wiecznego historyzmu, nawiązujący formalnie do architektury renesansowej. W krajach Europy Środkowej nawiązywano przede wszystkim do tzw. renesansu północnego.*Wikipedia

 

 

styl eklektyczny glamoure

Styl eklektyczny zaczął rozwijać się w latach 1850-1910, gdy pod wpływem mody francuskiej (styl Ludwika Filipa) proste formy zaczęto ożywiać, stosując dekorację snycerską (stara dziedzina sztuki zdobniczej – sztuka rzeźbienia w drewnie – rodzaj rzemiosła artystycznego)

 

Meble eklektyczne

 

Meble eklektyczne na ogół wykonywano z rodzimych gatunków drewna – z dębu, buku  lub olchy. Tańsze wersje były robione z sosny i pokrywane fornirem z innych gatunków drewna. Najczęściej był to dąb, ale zdarzały się też gatunki drewna egzotycznego jak mahoń. Typowe meble dla tej epoki to zdobione kredensy i sekretarzyki

 

 

Przykłady architektury eklektycznej  

 

Eklektyczne wnętrza – czyli jakie? 

 

Jakie cechy ma współczesny eklektyzm? Myślę, że zaczerpnął sporo z minionych epok. Kocha łączenie starych przedmiotów z nowymi i mieszkankę różnych stylów.

 

Wymagana dużej dozy wyczucia, zdaje siebie sprawę z tego, że laik nie zawsze będzie w stanie poradzić sobie, z zestawianiem przedmiotów. Jeśli masz wątpliwości, warto poprosić o wsparcie architekta wnętrz. Nie zawsze musi to być kompleksowy projekt. Nieraz wystarczą po prostu konsultacje lub zrobienie zestawu produktów za pomocą moodboordu.

 

Eklektyzm w skrócie 

 

  • umiejętne łączenie kilku stylów, wzorów, form i barw
  • odwaga w zestawianiu różnych faktur i materiałów
  • łączenie tego, co stare i nowe
  • umiejętne dobierania stylów do siebie w odpowiednich proporcjach
  • lubi sprzeczności i tworzy uporządkowany chaos – zestawianie przedmiotów różnych, ale tworzących spójną kompozycję
  • świetny dla osób kreatywnych nielubiących sztampowych rozwiązań
  • jest bardzo oryginalny, ale też daje możliwość szybki metamorfoz
  • lubi produkty w stylu vintage  (łączenie przeciwieństw, stylizacja nowych rzeczy na wzór poprzednich z epok, wprowadzając stylowe meble w nowoczesne wnętrze)

 

Poniżej kilka przykładów stylowych wnętrz, gdzie mieszkają się różne elementy, aby utworzyć oryginalne i piękne wnętrza.

minimalizm klasyczny styl eklektyzm moodboard

styl boho loft we wnętrzach

Przykłady łączenia stylów 

 

styl glamour + nowoczesny = proste kształty nie za dużo przedmiotów,  elegancja z nutką przepychu w postaci dodatków w lampach, uchwytach, nogach od stolika czy w pięknych szlachetnych tkaninach.

 

Styl glamour+ scandynawski = jasne wnętrza, dużo bieli plus eleganckie meble, dodatki, np.  piękna kanapa w aksamicie, ozdobne lustra przy okrągłym stole, może złote uchwyty do szafek czy ciekawe abażury do lamp, dodatki mogą być też w miedzi lub złocie,

 

styl industrialny (loftowy) + boho = styl boho loft,  ma w sobie dużo industrialnych elementów, starego drewna, cegły, mebli z odzysku w połączeniu z miękkimi tkaninami, dywanami, oczywiście nie brakuje w nim ręczeni wyplatanych ratanowych mebli, podwieszanych koszów czy ozdobnej ceramiki i kolorowych obrazów

 

styl skandynawski + boho =  scandi-boho – styl skandynawski z elementami boho, wnętrza najczęściej jasne, dużo bieli, jasnego drewna i roślin, pojawiają się ozdobne dywany, tkaniny  z motywem indiańskim, ratanowy fotele, grafiki i obrazy

 

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, o stylu eklektycznym zapraszam do obejrzenia Kursu na wnętrze odc. 81

Zobacz również:

Jaki zlew wybrać do kuchni
Konsultacje online z architektem wnętrz
3 największe błędy podczas projektowania kuchni II
3 największe błędy podczas projektowania kuchni I