Eklektyzm – czyli łączenie różnych stylów – najczęściej oznacza połączenie nowego ze starym. Zestawienia eklektyczne to także łączenie ze sobą różnych wzorów, materiałów czy stylów wnętrzarskich (np. glamour i loftowy; skandynawski i boho).
Wnętrza eklektyczne są ciekawe, nietuzinkowe i intrygujące. Dlatego tak wiele osób się decyduje na urządzenie domu w stylu eklektycznym.
Jeśli nie możesz zdecydować się na tylko jedną stylistykę, to na pewno eklektyzm będzie świetnym rozwiązaniem.
Czy wiecie, że słowo Eklektyzm wywodzi się od greckiego słowa eklektikós – „wybierający”?
Eklektyzm w architekturze – kierunek polegający na łączeniu w jednej budowli w sposób swobodny, często niezgodnych ze sobą, elementów wybranych z różnych stylów architektonicznych w okresie swojego trwania zbiegł się z secesją (płynne, faliste linie, ornamentacja).
Następnie w stosowaniu eklektyzmu nastąpił pewien ład i porządek, w miejskich kamienicach eklektycznych obserwuje się dużo cech renesansowych. Np. okna z charakterystycznymi ozdobami, kolumny i podobne. Z czasem zaczęto budować również tylko w określonym stylu historyzującym. *Wikipedia
Te dwa słowa świetnie oddają charakter eklektyzmu. Architekci od dawna lubili łączyć ze sobą różne kierunki sztuki wnętrzarskiej. W przeszłości najczęściej mieszano ze sobą style z przedrostkiem „neo-”. neorenesans, neobarok i neogotyk (neo w tym przypadku oznacza nawiązanie do danej, minionej epoki)
Przykładem może być neorenesans – nurt w architekturze XIX-wiecznego historyzmu, nawiązujący formalnie do architektury renesansowej. W krajach Europy Środkowej nawiązywano przede wszystkim do tzw. renesansu północnego.*Wikipedia
Styl eklektyczny zaczął rozwijać się w latach 1850-1910, gdy pod wpływem mody francuskiej (styl Ludwika Filipa) proste formy zaczęto ożywiać, stosując dekorację snycerską (stara dziedzina sztuki zdobniczej – sztuka rzeźbienia w drewnie – rodzaj rzemiosła artystycznego)
Meble eklektyczne na ogół wykonywano z rodzimych gatunków drewna – z dębu, buku lub olchy. Tańsze wersje były robione z sosny i pokrywane fornirem z innych gatunków drewna. Najczęściej był to dąb, ale zdarzały się też gatunki drewna egzotycznego jak mahoń. Typowe meble dla tej epoki to zdobione kredensy i sekretarzyki
Jakie cechy ma współczesny eklektyzm? Myślę, że zaczerpnął sporo z minionych epok. Kocha łączenie starych przedmiotów z nowymi i mieszkankę różnych stylów.
Wymagana dużej dozy wyczucia, zdaje siebie sprawę z tego, że laik nie zawsze będzie w stanie poradzić sobie, z zestawianiem przedmiotów. Jeśli masz wątpliwości, warto poprosić o wsparcie architekta wnętrz. Nie zawsze musi to być kompleksowy projekt. Nieraz wystarczą po prostu konsultacje lub zrobienie zestawu produktów za pomocą moodboordu.
Poniżej kilka przykładów stylowych wnętrz, gdzie mieszkają się różne elementy, aby utworzyć oryginalne i piękne wnętrza.
styl glamour + nowoczesny = proste kształty nie za dużo przedmiotów, elegancja z nutką przepychu w postaci dodatków w lampach, uchwytach, nogach od stolika czy w pięknych szlachetnych tkaninach.
Styl glamour+ scandynawski = jasne wnętrza, dużo bieli plus eleganckie meble, dodatki, np. piękna kanapa w aksamicie, ozdobne lustra przy okrągłym stole, może złote uchwyty do szafek czy ciekawe abażury do lamp, dodatki mogą być też w miedzi lub złocie,
styl industrialny (loftowy) + boho = styl boho loft, ma w sobie dużo industrialnych elementów, starego drewna, cegły, mebli z odzysku w połączeniu z miękkimi tkaninami, dywanami, oczywiście nie brakuje w nim ręczeni wyplatanych ratanowych mebli, podwieszanych koszów czy ozdobnej ceramiki i kolorowych obrazów
styl skandynawski + boho = scandi-boho – styl skandynawski z elementami boho, wnętrza najczęściej jasne, dużo bieli, jasnego drewna i roślin, pojawiają się ozdobne dywany, tkaniny z motywem indiańskim, ratanowy fotele, grafiki i obrazy
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, o stylu eklektycznym zapraszam do obejrzenia Kursu na wnętrze odc. 81