Z czego składa się projekt wnętrz?

Z czego składa się projekt wnętrz?

Każdy projekt wnętrz powinien składać się z kilku elementów. Po pierwsze zawierać spisane wytyczne projektowe-abyśmy mieli pewność, że projekt będzie zgodny z naszymi oczekiwaniami. Po drugie projekt musi pokazać wizję plastyczną architekta. Najlepsze są do tego wizualizacje, czyli obrazy wykonane w programie trójwymiarowym (3d), które ułatwiają nam zobaczenie efektu. Jeśli macie słabą wyobraźnię, na podstawie samych rysunków technicznych, będzie Wam bardzo ciężko ocenić jak wyglądać będzie przyszły dom. Możecie też zamówić projekt w wirtualnej rzeczywistości. Po założeniu specjalnych okularów możecie przenieść się do swojego przyszłego domu tak jakbyście już w nim byli. Trzeci krok to stworzenie dokumentacji technicznej dla wykonawców. Warto zapytać projektanta, czy takie rysunki Wam wykona i z czego się składają. Możecie poprosić przykładowy wzór dokumentacji technicznej projetu wnętrz. Czwartym elementem jest kosztorys, który powinien być stworzony już na samym początku prac projektowych. Wy podajecie kwotę, jaką macie na cały remont wraz z zakupem wszystkich elementów do aranżacji wnętrz a projektant rozdziela te pieniądze na poszczególne pozycje w budżecie. Na koniec dostać katalog z produktami, jakie należy zakupić.

Pamiętajcie, że oprócz projektu możecie też zlecić też nadzór nad realizacją projektu oraz usługę zamawiania produktów przez projektanta. Są to oczywiście koszty, dlatego, że praca ta wymaga dużego zaangażowania czasowego.Na czym polega nadzór ?

Nadzór może mieć różny zakres. Wszystko zależy od tego, na co się umówicie z projektantem wnętrz. Jedno jest pewne wymaga poświęcenia czasu na przyjazdy na budowę, konsultacje telefoniczne i mailowe z podwykonawcami i klientami. Najczęściej wyceniany jest za godzinę pracy. Choć może być też sprzedawane w pakietach. np. 4 przyjazdy w miesiącu. Cena zależy od tego, jak daleko ma projektant do inwestycji i ile czasu musi poświęcić na dojazd oraz jak długo jest na budowie i czy po powrocie musi coś jeszcze posprawdzać i dosłać ekipie remontowej lub klientowi. Często na budowie pojawiają się rzeczy nieprzewidziane, które wymagają konsultacji z architektem i zmian. Nie wszystko jest do przewidzenia. W takich wypadkach, jeśli chcemy coś przeprojektować musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami. Nadzór nad realizacją projektu polega na sprawdzeniu, czy wykonawcy poprawnie wykonują projekt wnętrz. Pamiętajcie, że za złe wykonanie prac remontowych odpowiada ekipa remontowa i to z nią musicie podpisać umowę i ona to daje wam gwarancję na jakość prac remontowych i ewentualne reklamacje.

 

 

Na czym polega zamawianie produktów za klienta? 

 

Na zamówienie wszystkie produkty potrzeba poświęcić sporą ilość czasu. Musicie wysłać zapytanie ofertowe do wszystkich dostawców ustalić terminy zamówienia produktu montaż transport podać wszystkie dane niezbędne do zamówienia, czyli kolorystyka wykończenia nietypowe materiały i omówić z poszczególnymi ekipami cały projekt.

Jeśli macie bardzo mało czasu a stać was na oddelegowanie tej pracy to możecie zlecić ją projektantowi. Na czym polega zamawianie? Dany projektant wysyła zapytania o ofertę do wszystkich firm i dostawców poprosić o ceny transportu, montażu, wniesienia oraz czasu realizacji zlecenia. Do tego dochodzi kontakt z kurierem wysyłanie zapytań ofertowych proform oraz faktur do klienta. Nie wiem, czy wiecie 70-metrowe mieszkanie to około 150 - 200 pozycji do zamówienia i więcej pomieszczeń w tym oczywiście więcej produktów.

 

 

Dokumentacja projektowa wnętrza

 

 

Dokumentacja powinna zawierać wszystkie niezbędne rysunki, które umożliwią realizacje projektu przez ekipę remontową i inwestora. Ponieżej spis rysunków technicznych do dokumentacji projektowej:

 

Rysunki ułożenia podłóg
Rysunki sufitów podwieszanych oraz zabudowy g-k oraz zmian układu ścian działowych 
Rysunki z rozmieszczeniem punktów elektrycznych
Rysunki z rozmieszczeniem punktów wodno-kanalizacyjnych
Rysunki z oświetlenie w tym profile ledowe i transformatory
Kłady łazienki - czyli rzuty od przodu, na których widać rozmieszczenie płytek i sprzętów;
Rysunki mebli na zamówienie np. kuchni, szaf wnękowych, szafek, komód, stołów
Rysunki z zanaczniem kolorów ścian i sufitów,  zaznaczone miejsca gdzie mają się znajdować tapety, masy dekoracyjne, lustra; rysunki 
Spis produktów do kupienia wraz z opisem materiałów z jakich są wykonane 
Kosztorys remontowy z uwzględnieniem wszystkich wycen 
Projekt nietypowych grafik i dekoracji 
  

 

Etapy, z których może składać się tworzenie projektu, zakres projektu może się różnić w zależności od architekta:

 

Rozmowa – analiza potrzeb klienta, jaki lubimy styl, kolory, owietlenie, meble, jak spędzamy wolny czas  
Ustalenie budżetu jaki mamy na cały remont, ekipę remontową, meble, armaturę, oświetlenie itd 

Wizja lokalna (zdjęcia i materiały wideo od klientów z zagranicy lub przy projekcie wykonywanym na podstawie współpracy online)
Inwentaryzacja czyli pomiary z budowy (lub przerysowanie rzutów z materiałów od klienta)
Wymodelowanie bryły obiektu w programie 3D - trójwymiarowym 
Zebranie realnych materiałów potrzebnych do wykonania projektu (inspiracji, zestawu konkretnych mebli, lamp itp., tekstur do modeli 3D, które mogą też zostać utworzone przez architekta na potrzeby danego projektu)
Stworzenie projektu w programie 3D
Stworzenie katalogu z użytymi elementami aranżacji wnętrz, wraz z cenami za poszczególne elementy 
Przygotowanie wizualizacji projektu w programie 3d, wizualizacje mogą byc różne dlatego zwróć uwagę na ich jakość, poproś o przykładowe wzory 
Stworzenie kosztorysu opartego już o relane ceny mebli, lamp i materiałów wykorzystanych do kolejnego etapu aranżacji wnętrz 
Opis projektu wraz z linkami do poszczególnych składowych projektu (wizualizacje, kosztorys, katalog z produktami)
Konsultacje z klientem odnośnie całego projektu z ustaleniem zmian 
Spisanie zmian ustalonych z klientem, aby móc nanieść poprawki na projekt wnętrz 
Stworzenie poprawionych wizualizacji, katalogu z produktami i kosztorysu 
Stworzenie dokumentacji technicznej, która powinna zawierać rysunki punktów świetlnych, przyłączy wod-kan, podłóg i listew przypodłogowych, kłady ścian min. w łazienkach, rysunki mebli na zamówienie, kolorory ścian i sufitów, zabudowy kartonowo-gipsowe, Nietypowe zabudowy, zmiany ścianek działowych, wybór konkretnych drzwi 
Katalog z produktami ostatecznymi użytymi do aranżacji wnętrz wraz z cenami 
Ostateczny kosztorys  
Wyceny produktów 
Jeśli takie są ustalenia z architektem - zamawianie produktów za klienta, najczęściej wyceniane na godziny, średni czas to minimum 60 godzin miesięcznie. W skład wchodzi wysyłanie zapytań ofertowych, konsultacje ze sklepami i klientami, przesyłanie gotowych zamówień, konsultowanie faktur, zaliczek i płatności, ustalanie transportu i montażu, 
Nadzór nad realizacją projektu (nie mylić z odpowiedzialnościa za pracę wykonawców) przyjazdy na budowę w celu spradzenia poprawności realizację projektu, ustalanie zmian i poprawek z ekipą remontową, konsultacje mailowe i telefoniczne, najczęściej ustalane godzinowo lub za przyjazd  
 

 

Ostateczny przebieg współpracy z architektem zależy oczywiście od zakresu powierzonych mu zadań.

 

 

Cennik usułg projektowych 

Cennik usług projektowych zależny jest od czasu, jaki projektant poświęca na wykonanie projektu wnętrz. Możecie zamówić projekt w 3d (trójwymiarowy model), w wirtualnej rzeczywistości (czyli oglądacie swoje wnętrze w specjalnych googlach - link) lub tylko rzut z góry z rysunkiem technicznym funkcji. Możliwości jest dużo. Na to, co warto zwrócić uwagę, to stosunek ceny do czasu, jaki projektant poświęca na projekt. Przykład:  ktoś oferuje projekt całego salonu np. za 460 zł a ktoś inny za 4600 zł . Wniosek -musi być różnica w tym na jakim poziomie otrzymamy projekt. Zakładając, że salon ma maksymalnie 20 m2 i że na zrobienie kompleksowego projektu potrzeba ok. 4 razy tyle czasu co jego metraż, czyli minimum 80 godzin, to koszt godziny pracy pierwszego projektanta będzie wynosił 460:80 = 5,75 zł/h a drugiego 4600:80 = 57,5 zł/h - co i tak jest małą kwotą, jak za ekskluzywny produkt, jakim jest projekt wnętrz.

 

Jak odróżnić zakres i jakość projektu wnętrz? 

 

Jeśli zamawiamy projekt wnętrz pierwszy raz to mamy wiele obaw i nie wiemy, o co pytać projektanta wnętrz i na jakiej podstawie wybrać tego właściwego. Jeśli nie widzimy różnicy pomiędzy zakresem i jakością pytamy najczęściej o cenę. Cena może być podana za metr kwadratowy, pomieszczenie lub określana właśnie poprzez zakres usługi i kompleksowość projektu. Tańszy będzie projekt koncepcyjny, ale z nim nasz wykonawca nie będzie wiedział jak dokładnie położyć płytki i gdzie rozmieścić oświetlenie. Z kolei jak zamówimy projekt wraz z dokumentacją techniczną, ale bez stworzenia kosztorysu już na samym początku, nie mamy szans na realizacje projektu w naszym budżecie. Pytanie, co zatem zrobić? Jak wybrać projektanta wnętrz? 


Jeśli nie masz pojęcia o tym, jak bardzo różnią się oferty na rynku, możesz wybrać coś, co tylko pozornie ma najniższą cenę, a w rzeczywistości jest najdroższe. Dlaczego? Projekty wnętrz mogą się różnić rodzajem i liczbą wizualizacji oraz jakością przygotowanych materiałów technicznych, takich jak: rysunki techniczne, katalogi z produktami, kosztorysy.
Ważne, abyś zrozumiał, na czym te różnice polegają i dlaczego u jednych ten sam projekt kosztuje mniej, a u drugich więcej.

 

Mam dla was kilka wskazówek:

 


Checklista 1:

 

 

NIĆ POROZUMIENIA – czy projektanci nadają na tej samej fali co ty? Co ci podpowiadają intuicja, instynkt?
Czy SŁUCHAJĄ, jakie są twoje potrzeby?
Jaki jest ZAKRES projektowy, forma prezentacji, dokumentacja techniczna?
Czy projektanci TŁUMACZĄ, jak będzie wyglądał proces projektowy?
Czy mają dużo REALIZACJI?
Jak wygląda ich strona WWW?
Jaką WIEDZĄ (ile lat są na rynku) i doświadczeniem (czy czujesz, że znają odpowiedź na każde nasze pytanie) mogą się pochwalić? Czy mają REKOMENDACJE?
 

Checklista 2. Zastanów się, co będzie ci potrzebne:

 

Wizualizacje fotorealistyczne;
Wizualizacje bez świateł i cieni, ale z bryłą 3D;
Panoramy 360° w wirtualnej rzeczywistości;
Ruszające się panoramy, tak żeby można było obejrzeć wszystko od środka;
Wirtualny spacer po wnętrzu;
Układ funkcjonalny na płasko – sam rzut z góry z rozmieszczeniem mebli;
Rysunki techniczne;
Kosztorys na końcu;
Kosztorys z ustaleniem budżetu na początku;
Lista zakupowa;
Ogólna kolorystyka;
Konkretne wybrane produkty;
Wspólne jeżdżenie po sklepach i wybieranie produktów;
Ze względu na małą ilość czasu – propozycja ograniczająca twój udział do minimum;
Katalogi ze stylami, które ułatwią wybór;
Lista sklepów z rabatami;
Podpowiedzi, jak zaoszczędzić podczas remontu;
Harmonogram prac remontowych;
Pomoc przy zamówieniach;
Spotkania w biurze/na budowie/na Skypie (brak czasu).
 

Możesz skorzystać z naszego wzoru budżetu. Wpisywać do niego ceny produktów, które ci się podobają, oraz włączyć brakujące pozycje do listy zakupowej. Na początku będzie ci trudno oszacować ceny, więc sugeruję sprawdzić je w sklepie lub w internecie. Jeśli nie chcesz tego robić sam, możesz zawsze posłużyć się naszymi wytycznymi do budżetu dostępnym na stronie z linka podanego powyżej. Nagrałam też live na ten temat dostępny jest na mojej stronie fb @AgnieszkaPasiekaAdmamek. 

 

Dlaczego nie cena projektu jest najważniejsza? Oszczędzanie na projektancie, czyli osobie, od której zależy powodzenie całego remontu, jest strzałem w kolano. Jeśli chcesz uniknąć błędów, poprawek i osiągnąć wymarzony efekt, to każda godzina poświęcona na twój projekt jest na wagę złota! Projektant zrobi to za ciebie, a czas, jaki dzięki temu zyskasz, wykorzystasz na zarabianie pieniędzy zgodnie ze swoją pasją i powołaniem.

 

Wydasz 5000 zł, 10 000 zł czy 20 000 zł na projekt, jednak zaoszczędzisz czas (poświęcisz go na pracę), otrzymasz dostęp do rabatów i zniżek, z których najczęściej korzystają projektanci, unikniesz poprawek elektryki, wod.-kan. czy przebudowy ścianek i mebli.

 

Przykład 1

Metraż mieszkania: 70 m2

Koszt mieszkania: 450 000 zł

Koszt wszystkich elementów aranżacji wnętrz i usług ekipy remontowej: 70 × 2000 zł = 140 000 zł

Razem: 450 000 + 140 000 = 590 000 zł

Średni koszt kompleksowego projektu: ok. 9000 zł (tylko 1,5% inwestycji)

 

Przykład 2

Metraż mieszkania: 70 m2

Koszt mieszkania: 500 000 zł

Koszt wszystkich elementów aranżacji i usług ekipy remontowej: 70 × 1500 zł = 105 000 zł (choć przyznam, że jest to kwota bardzo ograniczająca aranżację)

Razem: 500 000 + 105 000 = 605 000 zł

Średni koszt kompleksowego projektu: ok. 9000 zł (tylko 1,48% inwestycji)

 

Przykład 3: wyższy standard urządzenia mieszkania

Metraż mieszkania: 70 m2

Koszt mieszkania: 500 000 zł

Koszt wszystkich elementów aranżacji wnętrz i usług ekipy remontowej: 70 × 3000 zł = 210 000 zł

Razem: 500 000 + 210 000 = 710 000 zł

Średni koszt kompleksowego projektu: ok. 9000 zł (tylko 1,2% inwestycji)

 

Działasz sam

 

Nie zawsze potrzebujemy pomocy projektanta, lub też nie możemy sobie na taką współpracę pozwolić. W takiej sytuacji, trzeba się dobrze przygotować do urządzenia domu. Potrzebny jest plan działań oraz harmonogram remontu. Tu znajdziesz spis najważniejszych rzeczy, które musisz zrobić, aby sprawnie urządzić wnętrze a tu jak planować - link

 

BRIEF KLUCZEM DO UDANEJ WSPÓŁPRACY!

 

Aby stworzyć dobry projekt, dopasowany do potrzeb klienta, projektant musi wiedzieć jakie są oczekiwania klienta oraz jakim budżetem dysponuje. My do tego celu przygotowaliśmy specjalny formularz z pytaniami, które ułatwiają podjęcie wielu decyzji, pokazuje on również, jakie są opcje dostępne na rynku. Brief, który wspólnie tworzymy, ma być drogowskazem i mapą po poszczególnych elementach aranżacji wnętrz. Bez niego ciężko jest przewidzieć, ile tak naprawdę ostatecznie zapłacimy za elementy niezbędne do urządzenia wnętrz. To tak jakbyśmy najpier kupowali środek auta a na końcu ktoś nam pokaże jak będzie wyglądał na zewnątrz. Prawda, że absurdalne? Projekt można porównac do garnituru skrojonego na miarę. Wszytskie wymiary sa nam potrzebne. W przypadku projektu sa nimi kwoty jakie możemy wydac na poszczególne elementy. 

 

KOSZTORYS NA SAMYM POCZĄTKU GWARANTUJE REALIZACJĘ PROJEKTU

 

Bardzo mało osób wie, że bez ustalenia ile mogę wydać na cały remont plus zakup wszystkich elementów aranżacji wnętrz  mamy małe szane na realizacje w 100% naszego planu. Budżet z podziałem na poszczególne pomieszczenia ułatwia podejmowanie decyzji i sprawia, że nie wybieramy lamp za kilka tysięcy, jak nas na to, po prostu nie stać. Nie wiem czy wiecie ale mieszkanie ok 70m2 to ponad 150 różnych elementów do zamówienia. Nawet jeśli coś jest niedrogie to jak pomnożymy cenę, razy ilość pozycji, robią nam się spore koszty. Nieraz trzeba zobaczyć taki kosztorys na własne oczy aby uwierzyć, dlatego przygotowałam wam wzór budżetu, który pokazje jak to same wnętrze może kosztować 100 000 zł, 160 000zł, 300 000 zł. Muszę wam powiedzieć, że prawie każdy mój klient nie ma pojęcia ile kosztuje wykonanie remontu od A do Z. Dlatego zgłaszają się do nas po pomoc. Specjalnie dla osób, które chcą się samodzielnie zmierzyć z tym tematem stworzyłam wzór eksela, możecie pobrać go tu  Wzór Budżetu.  

 

REFERENCJE TO NAJLEPSZA GWARANCJA!

 

Warto przed podjęciem współpracy przeczytać, jakie opinie na temat wybranego przez nas projektanta mają inni klienci, a najlepiej umówić się
z nim na spotkanie lub porozmawiać przez telefon. Jeśli projektant ma dla nas zrealizować projekt wnętrza, a – jak wiemy – jest to długi proces, dobrze by było, abyśmy mieli pewność, że nas zrozumie i że będzie brał pod uwagę nasze potrzeby. Ważny jest też system pracy. Czy architekt będzie spotykał się z nami w biurze czy wolimy kontakt zdalny, czy chcemy aby zamawiał za nas produkty czy będziemy robić to samodzielnie i najważniejsza kwestia czy od samego początku policzyć koszty poszczególnych elementów aranżacji wnętrz tak aby to co na wizualizacji było do wykonania w 100% w realu. 

Zastanawiasz się nad podjęciem współpracy z architektem? Chciałbyś dowiedzieć się więcej? Zadzwoń do nas! Chętnie odpowiemy na Twoje pytania. [email protected] Możesz też dołączyć do mojego darmowego 5 dniowego kursu urządzania wnętrz. Zpisu Darmowy kurs

Zobacz także:

7 największych błędów przy remoncie domu

czytaj

Jak policzyć koszty aranżacji wnętrz i remontu?

czytaj

Jak zaplanować remont mieszkania?

czytaj

Ile kosztuje projekt wnętrz?

czytaj