Jak dobrać kolor do wnętrza?

 

Otaczające nas kolory wpływają nie tylko na atmosferę i charakter wnętrza, ale także na nasze samopoczucie i nastrój. To, w jaki sposób dobieramy i łączymy ze sobą kolory, opiera się często na indywidualnych preferencjach i upodobaniach, ale warto też kierować się kilkoma podstawowymi, uniwersalnymi zasadami. 

 

Na początek odpowiedz sobie na pytania:

W jakich wnętrzach najłatwiej się relaksuję? Jak one wyglądają?
Jak powinien wyglądać mój dom, abym czuł się komfortowo, był w nim szczęśliwy?
Które barwy pobudzają mnie do działania, a które uspokajają?
 

Oto prosta zasada, która ułatwi ci wybór koloru: wybierz jeden kolor dominujący i dwa dopełniające. 

Kolor dominujący to taki, którego jest najwięcej i się wyróżnia. Kolor dopełniający uzysujemy z barw, które leża na przeciwko siebie w kole barw. Rysunek umieściłam poniżej.  

 

Wybierając kolory, warto przede wszystkim wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia i jego proporcje, aby małego, zaciemnionego i niskiego pomieszczenia nie pomalować na ciemny kolor – wówczas wnętrze będzie optycznie jeszcze mniejsze. Wybór kolorów i ich połączeń warto także dostosować do funkcji danego pomieszczenia, aby np. ich intensywność i kontrast nie działały rozpraszająco.

 

Kolejnym ważnym aspektem jest ilość i rodzaj światła w pomieszczeniu, czyli czy do wnętrza wpada duża ilość światła dziennego, czy też dominuje w nim oświetlenie sztuczne.

Dużą rolę odgrywa także barwa światła. Ciepłe światło wzmacnia barwy ciepłe, natomiast tłumi zimne. I odwrotnie: światło zimne akcentuje barwy chłodne, przygasza zaś ciepłe.

 

 

Łącząc ze sobą kolory, można skorzystać z kilku uniwersalnych zasad, w tym np. z koła barw, które obejmuje 12 kolorów.

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest użycie barwy neutralnej jako tła we wnętrzu i zestawienie jej z jednym dopełniającym odcieniem z palety barw np. w formie dodatków. Można także zastosować połączenie kolorów zgodnie z zasadą proporcji 70/20/10:

70% stanowi neutralny odcień bazowy,
20% stanowi odcień uzupełniający,
10% stanowi odcień kontrastowy dla całości.
 

Zapraszam do obejrzenia liva, w którym opowiadam jak dobierać kolory do wnętrza. Live'y o tym jak urządzić swój dom odbywają się co wtorek na FB @AgnieszkaPasiekaAdamek.   

Więcej o poszczególnych kolorach możecie przeczytać w mojej książce ,,Od inspiracji do aranżacji. Czyli jak pięknie mieszkać" link 

Zobacz również:

Komercyjne Biuro Przyszłości – Green Office 200 m2